Integračné centrum

Pracovná terapia


  Kontaktné osoby:

  Mgr. Martina Pisárová kontakt na streetwork a pracovnú terapiu: 0948 389 748

  Mgr. Školastika Valachyová kontakt na integračné centrum: 0948 364 067

  Email: stopa.slovensko@gmail.com alebo správa na Facebooku a Instagrame OZ STOPA

  Adresa: Pražská 33, 811 04 Bratislava

  Otvorené v pracovné dni denne od 7:30 do 15:30

  Integračné centrum je vo forme práce jediné svojho druhu na území mesta a patrí medzi najstaršie funkčné integračné centrá na území mesta. Je registrovanou sociálnou službou od roku 2017. Počas tohto obdobia ho navštívilo viac než 300 jednotlivcov, ktorým bolo poskytnuté množstvo sociálneho poradenstva zamerané nielen na ukončovanie bezdomovectva, ale aj na prevenciu jeho vzniku.

  Naša práca v centre je zameraná na kvalitu poskytovania podpory ľuďom, ktorí o ňu požiadajú.

  Ako prebieha proces?:

  • Ideálne je zavolať (ak nemáte na zavolanie, prezvoňte a my Vám zavoláme späť) a dohodnúť si čas stretnutia. Stretnutia si dohadujeme ešte v ten týždeň, kedy voláte.
  • Pred návštevou prosím rešpektujte pravidlá centra: prísť bez vplyvu omamných látok a bez agresivity. Sme tu, aby sme Vám pomohli a nie, aby sme hľadali pravdu vo Vašich odpovediach. Sociálne služby poskytujeme bez ohľadu na rasu, sexuálnu orientáciu, náboženské alebo politické presvedčenie a rešpektujeme rôznorodosť.
  • Prvý kontakt trvá približne hodinu.
  • Vstupom je anamnestický rozhovor, ktorý je nevyhnutnou súčasťou našej práce na to, aby sme sa o Vás a Vašej situácii dozvedeli viac. Slúži iba pre naše účely a nikto okrem nás s ním pracovať nebude. Všetky informácie sú prísne dôverné a chránené zákonom o ochrane osobných údajov.
  • Nerátajte s tým, že budeme robiť veci za Vás. Pracujeme na základe participácie. Chceme, aby ste riešenia situácie zvládali sami, my Vám ukážeme, ako sa to dá.
  • Všetky sociálne služby sú poskytované zadarmo.

S čím pracujeme a vieme pomôcť?

pomoc s vyplnením žiadosti o osobný bankrot pre Centrum právnej pomoci- hľadanie legálnej práce - práca na PC (životopisy, žiadosti atď.) - hľadanie bývania - komunikácia s úradmi -prehlásenie pobytu -riešenie dávok v hmotnej núdzi a rôznych príspevkov - kontaktovanie rodiny - použitie telefónu pre pracovné účely alebo úradné veci - základné ošetrenie

S čím nevieme pomôcť?

poskytovanie financií - hľadanie nelegálnej práce - používanie notebooku pre zábavu - jedlo a sprchu 

Fotografie: Cukru


Pracovná terapia

Súčasťou integračného centra a integračného procesu je pracovná terapia. Pracovná terapia je súčasťou zodpovednosti voči životnému prostrediu, voči mestu, v ktorom žijeme, voči jednotlivcom a komunitám, ktorí sa pohybujú v meste, a v neposlednom rade voči ľuďom, ktorí sa rozhodli ukončiť bezdomovectvo.

Pracovná terapia je zameraná na nácvik zručností a to najmä revitalizáciou zelených plôch v meste. Je to aktivita pre klientov finančne odmeňovaná, aby nemuseli riešiť prežitie žobraním, zbieraním druhotných surovín atď. Nakoľko je to dlhodobý a náročný proces, do procesu sú dôsledne vyberaní jednotlivci, ktorým je táto pomoc poskytovaná na obdobie 6 mesiacov.

Vďaka tejto činnosti ukončilo bezdomovectvo viac ako 50 ľudí (*január 2022). Každoročne do projektu vstupuje viac ľudí a množstvo z nich už na konci projektu nie sú ľuďmi bez domova. 

Fotografia: Braňo Vartovník